۲۶ آبان ۱۳۹۶

Header ad
Header ad

نهمین همایش نوروز باستانی تموکن برگزار شد

نهمین همایش نوروز باستانی تموکن

نهمین همایش نوروز باستانی تموکن با شکوه هر چه تمام تر با اجرای هنرمند توانمند بخش آبپخش چنگیز اخلاقی برگزار شد. انجمن فرهنگی گردشگری تموکن با افتخار نهمین همایش را برگزار کرد.

تموکن 95
به گزارش انجمن فرهنگی گردشگری تموکن، نهمین همایش نوروزی تموکن در روز سوم فروردین ۱۳۹۵ خورشیدی با کمک و پشتیبانی مردم فرهنگ دوست درودگاه و دیگر شهرهای استان بوشهر برگزار شد.
آیه های ۹۱ تا ۱۱۰ از سوره کهف که در آن به ذوالقرنین یا همان کوروش هخامنشی اشاره شده، آغاز گر همایش بود که توسط برادر احسان محتشمی خوانده شد.
«برخی از مفسران متقدم، مانند وَهب بن منبّه و محمد بن صائب کَلبی و یوسف بن موسی قطان نه تنها در تفسیر سوره کهف، بلکه در چند جای دیگر تصریح کرده‌اند که ذوالقرنین همان کوروش هخامنشی است. در دوران معاصر، نخستین پژوهشگری که موضوع مطابقت کوروش با ذوالقرنین را پیش کشید سِر سیداحمدخان (۱۸۱۷-۱۸۹۸)، از پیشگامان اصلاحات فرهنگی و بنیادگذار تجدد طلبی اسلامی در هند، بود. مولانا ابوالکلام آزاد (۱۸۸۸-۱۹۵۸)، وزیر فرهنگ دولت وقت هند، نیز همین نظریه را مطرح و به شکل مبسوط‌تری تبیین کرد. مرحوم علامه طباطبایی نیز، در المیزان، نظر ابوالکلام آزاد را پذیرفته و مشخصات کوروش را بر ذوالقرنین منطبق می‌داند»
پس از قرآن، همه ی مهمانان به افتخار سرود ملی ایران از جای برخاستند و یک نوا سرود ملی کشورشان را خواندند.
در این برهه از برنامه آقای ابراهیم باقری حقیقی رییس شورای اسلامی درودگاه پیام نوروزی خود را برای مردم خواندند و از ارزش شهر باستانی تموکن نیز نکاتی ارزنده ایراد کردند. آقای باقری واژه هخامنش را برگردان واژه برادر وار دانستند و از فرهنگ پربار ایران به نیکی یادکردند و گفتند همه مردم باید به فرهنگ و تمدن کشور خود ببالند و از آن بهره بگیرند تا بدین روش بتوانند جلوی فرهنگ بیگانه را بگیرند.

نهمین همایش نوروز باستانی تموکن

در ادامه برنامه آقای ابوذر محتشمی دبیر همایش نوروزی تموکن، سخنانی پیرامون شهر باستانی تموکن ایراد کردند.
مدیر انجمن تموکن در آغاز از کمک های خودجوش مردمی برای برگزاری این همایش، سپاس گزاری کرد و افزود این همایش از سال ۱۳۸۶ خورشیدی تاکنون همواره با کمک های فرهنگ دوستان و نیک اندیشان برگزار می شود.
محتشمی گفت: شهر باستانی تموکن، مهمترین یادگار تاریخی استان بوشهر است و این گفته مورد تایید پرفسور برونو جونیتو باستان شناس ایتالیایی، دکتر احسانی یغمایی و دکتر کوروش محمدخانی می باشد.
دبیر همایش نوروزی تموکن در ادامه بیان کرد که چرا مهمترین یادگار تاریخی استان نباید راه مناسبی داشته باشد. با وجودی که بودجه های گزافی برای بسیاری از مکان تاریخی ۲۰۰ ساله یا شاید کمتر استان داده می شود ولی این شهر هخامنشی همچنان مورد بی مهری مسئولین قرار دارد.
مدیر انجمن تموکن از همه مهمانان خواست تا با یک امضا به کمپین پشتیبانی از تموکن بپیوندند تا شاید از این راه بتوان مسئولین را از خواب بیدار کرد.
ابوذر محتشمی در آخر گفت: پس از آنکه امضاهای مردم فرهنگ دوست به شماره ۱۰۰۰ برسد، آنها را جهت پیگیری کار به اداره کل میرث فرهنگی استان بوشهر، استانداری و وزارت کشور خواهد رساند.
وی گفت: تا زمانی که به اهداف خود که راه آسفالت یکی از مهمترین آنهاست نرسیم، همچنان به کمپین و اعتراض خود ادامه خواهیم داد.

نهمین همایش نوروز باستانی تموکن
پس از سخنان آقای محتشمی گروه موسیقی آقایان فتحی و حیات برای دقایقی شادی را به مردم هدیه دادند.
در ادامه آقای عادلی شاعر دوست داشتنی درودگاهی دو قطعه سروده زیبا درباره بهار و شهر باستانی تموکن برای مردم خواندند.

نهمین همایش نوروز باستانی تموکن
در این برهه دکتر عبداله رضایی استاد دانشگاه از نویسندگان چیره دست و خستگی ناپذیر مانند سال های پیش با بیانی شیوا سخنانی پیرامون سروده ی نیما یوشیج برای مهمانان ایراد کردند که مورد توجه همه مهمانان قرار گرفت.
بریده ای از این سروده ی نیما
می‌تراود مهتاب
می‌درخشد شبتاب
نیست یک دم شکند خواب به چشم کس و لیک
غم این خفته‌ی چند
خواب در چشم ترم می‌شکند.
نگران با من استاده سحر
صبح می‌خواهد از من
کز مبارک دم او آورم این قوم به جان باخته را بلکه خبر
در جگر خاری لیکن
از ره این سفرم می‌شکند.

نهمین همایش نوروز باستانی تموکن
ادامه برنامه، نمایش طنز و پرمفهوم بود که بوسیله آقای عبدالخالق درخشان و عقیل یزدان پرست از آبپخش اجرا شد که مورد تشویق همگان قرار گرفت.

نهمین همایش نوروز باستانی تموکن
سروده سرای گرامی آقای محمد غلامی در ادامه برنامه با خواندن دو سروده ی زیبا و پرمغز طراوت ویژه ای به همایش دادند و هوای دل انگیز بهاری را برای همگان ماندگار کردند.

نهمین همایش نوروز باستانی تموکن
پس از آن دخترخانم خردسال نفیسه جان احمدی با اجرای زیبای دیکلمه ( ایران عزیز ) به هنرنمایی پرداختند.
در ادامه، اجرای موسیقی سنتی توسط آقای محمدعلی درخشان و حسین حیات جلوه ی زیبایی به جشن نوروزی بخشید.

نهمین همایش نوروز باستانی تموکن
در این برهه آقای جواد نگهبان نیز با خواندن دو سروده ی زیبا و اجتماعی حال و هوای همایش را ادبی تر کردند.

جایزه مسابقه پیام کوتاه ماهنامه پیام درودگاه نیز توسط آقای آرش سمیری به برندگان پیشکش شد.
پس از آن آقای ابوذر محتشمی دبیر انجمن تموکن به سپاس گزاری از قهرمانان ورزشی درودگاه پرداختند.
به رسم یادبود سپاس نامه ای در رشته فوتبال به آقایان مهدی خواجه سرمربی، حمزه غلامی سرپرست و مرتضی سمیری کاپیتان تیم اتحاد درودگاه که با تازگی قهرمان بخش سعدآباد شده بود؛ پیشکش شد.
همچنین در رشته والیبال نیز سپاس نامه ای به محمد حسن موسوی سرمربی تیم والیبال درودگاه به جهت قهرمانی در مسابقات دهه فجرآبپخش پیشکش شد.
در رشته فوتسال نیز به آقای سامان اقتداری به جهت نائب قهرمانی در مسابقات بین المللی دانشجویی سپاس نامه به رسم یاد بود پیشکش شد.
فرجام برنامه نیز سرود زیبای ای ایران ای مرز پرگهر بود که به زیبایی توسط چندتن از دوستان خوانده شد.

ادامه نگاره ها را در زیر ببینید.

  • IMG_2016032544721تموکنتموکن
  • IMG_201603253588تموکنتموکن
  • IMG_2016032513375تموکنتموکن
  • IMG_2016032529615تموکنتموکن

منبع نوشته:روابط عمومی انجمن فرهنگی گردشگری تموکن

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *