۲۶ آبان ۱۳۹۶

Header ad
Header ad

قلعه نصوری

قلعه نصوری سیراف 3 _ تموکن

قلعهٔ نصوری واقع در بندر سیراف از توابع بخش مرکزی شهرستان کنگان در ۲۲٠ کیلومتری بوشهر قرار دارد و یکی از اثرهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است.

قلعه نصوری سیراف 2 _ تموکن
قلعه نصوری، قلعه ی عظیمی که سال هاست یکی از جاذبه های خاموش گردشگری استان بوشهر به شمار می رود و کمتر گردشگری تا به حال نام آن را شنیده است.

قلعه نصوری

این قلعه متعلق به خاندان نصوری است. این قلعه به قلعه شیخ نیز مشهور بوده است، و متعلق به اوایل دورهٔ قاجاریه می باشد. ساخت قلعه به امر شیخ جبار نصوری درحدود ۱۸۰ سال پیش انجام یافته و معمار آن علی اصغر شیرازی بوده‌است.

قلعه نصوری سیراف 4 _ تموکن

مصالح به کاررفته، سنگ‌های بزرگ و ملاط آن گل و گچ است. دَرب ورودی قلعه از سمت جنوب و رو به خلیج فارس است که دارای دَربی بزرگ چوبی با گل میخ و کنده کاری است. بعد از ورودی اصلی یک هشتی بزرگ وجود دارد که دارای هشت طاقچه ساده‌است. زمانی که انسان از هشتی وارد حیاط بیرونی می‌شود؛ در جبهه شمالی آن یک ردیف پلکان به طبقه دوم منتهی می‌شود و یک درب چوبی ساده، آن را به اندرونی وصل می‌کند. در جبهه باختری نیز یک پلکان به طبقه دوم می‌رود.

قلعه نصوری سیراف _ تموکن

در این طبقه یک ایوان با ستون‌های سنگی و گچبری‌های جالب وجود دارد. این ایوان از طرف پنچ در چوبی به اتاقی راه می‌یابد که باختر آن قرار دارد. در این اتاق یک گچ بری با تزیینات گل و بوته وجود دارد که فاقد هرگونه نظم است و در جبهه باختری از طریق پلکانی به طبقه دوم راه می‌یابد.

قلعه نصوری سیراف 6 _ تموکن

این بنا دارای بادگیری همانند بادگیرهای ساختمان‌های ساحلی خلیج فارس است. این بنا ویژگی معماری ساختمان‌های قاجاریه را دارد. قلعه دارای ایوان ستون داری در طبقه دوم می‌باشد. تزیینات گچ بری مربوط به این قسمت است. سبک کار و تراش آن‌ها شبیه ستون‌های بازار وکیل شیراز است. گچ بری‌ها شامل شاخ و برگ گل و بوته، فرشتگان و پرندگانی است که بر رونق و زیبایی قلعه افزوده‌است.

قلعه نصوری سیراف 10 _ تموکن

علاوه بر گچبری های زیبا، در هجده تابلو اشعار شاهنامه فردوسی بر روی دیوار کنده کاری شده است. که از جمله این تابلوها می توان به تابلوی کیخسرو و کیکاوس،‌ فرخی و عنصری، بارگاه انوشیروان دادگر، گذشتن سیاوش از آتش، سیاوش در شکارگاه، گودرز و گیو و تابلوهای دیگر اشاره نمود این قلعه در سالها ی اخیر توسط سازمان میراث فرهنگی خریداری شده و حیاط اندرونی آن مرمت شده است.

قلعه نصوری سیراف 7 _ تموکن

احياي قلعه نصوري سيراف
عمليات مرمت و حفاظت آثار تاريخي سيراف در سال ۱۳۹۴ با احيا و بهسازي قلعه نصوري در طرح پرديسان آغاز شده و تا کنون ادامه دارد. مراحل بهسازي و احیا اين قلعه با مبلغ هيجده میلیارد ريال كه از اعتبارات ملي سازمان میراث فرهنگی دريافت نموده در طرح پرديسان قلعه شروع و در حال حاضر يكي از اهداف مرمت، که جلوگيري از جذب رطوبت توسط ديوارهاي آثار فوق می باشد را به انجام رسانده است.

قلعه نصوری سیراف 8 _ تموکن
انجام عمليات نجات بخشي و رفع خطر از آثار به جا مانده از گذشته با بهره گیری از تیم كارشناس و متخصص در حال انجام است.

قلعه نصوری سیراف 5 _ تموکن
بندر سيراف يكي از مهم ترين بنادر تاريخي ایران مي باشد و آثار بسيار زيادي در آن است که مي توان به گمرك، گور دخمه ها و حتي سواحل زيبا آن كه قابليت تبديل به قطب هاي گردشگري را دارد اشاره کرد.

منبع نوشته: تاریخ عرب الهولة ، صهوة الفارس فی تاریخ عرب فارس ، ویکی پدیا

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *