۲۶ آبان ۱۳۹۶

Header ad
Header ad

جزیره نخیلو

جزیره-نخیلو-56-تموکن

جزیره نَخیلو از جزیره‌های خلیج فارس و استان بوشهر، در موقعیت جغرافیایی N275215 E512644 قرار دارد. نخیلو خالی از سکنه در شهرستان دیر حدود ناحيه بردخون در سواحل جنوبی استان بوشهر و در فاصله کمی نسبت به جزیره ام‌الکرم قرار گرفته است. مساحت این جزیره حدود ۶۰ هکتار می‌باشد. منشاء آن صدفی – مرجانی و تقریبا بیضی شکل است. ارتفاع آن از سطح دریا یک و نیم متر و از گیاهان شورپسند پوشیده شده‌ است.

جزیره-نخیلو-13-تموکن

خالی از سکنه بودن، پوشش گیاهی مناسب، امنیت جزیره به صورت گسترده و مداوم و نبود عوامل تهدید کننده مثل گوشت خواران و دشمنان طبیعی این پرندگان از عواملی است که این جزیره به مهم ترین محل تجمع این پرندگان تبدیل شده است. در این جزیره پرستوهای دریایی پشت تیره، پرستوهای كاكلی بزرگ و كوچك و نوعی خرچنگ‌خوار و چکاوک کاکلی به‌سر می‌برند.

جزیره-نخیلو-32-تموکن

جزيره نخيلو در حال حاضر بيش از هر چيز محل زيست لاک پشتان خليج فارس است و یكی از نادرترین جزایر جهان و بی‌نظیرترین جزیره خاورمیانه در زمینه زادآوری پرندگان مهاجری دریایی است.

در قسمت دیگری از جزیره نخیلو، تجمع كوچكی از جنگل‌های حرا در حاشیه خور مل گنزه وجود دارد.

جزیره-نخیلو-45-تموکن

این جزیره، تحت حفاظت محیط زیست استان بوشهر قرار دارد و به دلیل پوشش مناسب گیاهی، بستر ماسه‌های صدفی و خالی از سكنه بودن، محل ایده‌آلی برای تخم‌گذاری پرندگان تابستان گذر است.

جزیره-نخیلو-11-تموکن

پارک ملی دریایی نخیلو با ۲۰ هزار هکتار مساحت، که در بهمن ۸۶ در شورای عالی حفاظت محیط زیست از نیمه جنوبی منطقه حفاظت‌شده مند مستقل شد و به ثبت رسید که به بهشت پرندگان معروف است. این پارک شامل جزایر نخیلو، تهمادون، ام الگرم و جنگل‌های حرای مل‌گنزه در محدوده بخش بردخون در ۲۴ مایلی غرب بندر دیر قرار دارد و مکان مناسب و آرامی برای تخم گذاری پرندگان و لاک پشت‌ها در جزایر خلیج فارس است.

جزیره-نخیلو-6

اوایل اردیبهشت این مناطق میزبان گونه‌های پرستوی دریایی، فلامینگو، کاکایی، حواصیل و سلیم خرچنگ‌خوار است که تا اوایل شهریور می‌مانند و بعد از بزرگ شدن جوجه‌ها به شمال ایران و سیبری کوچ می‌کنند.

جزیره-نخیلو-8-تموکن

زمان تخم گذاری لاک پشت‌ها مرداد است. دراین پارک پرندگان و لاک پشت‌ها در دو مکان جدا از هم تخم گذاری می‌کنند و هیچ کدام به محل تخم گذاری دیگری تجاوز نمی‌کند. این جزایر در زمان تخم گذاری پذیرای ۳۰هزار جفت پرنده مهاجر است.

جزیره-نخیلو-4-تموکن

جزیره نخیلو یا جزیره پرندگان نامی آشنا برای دوست داران محیط زیست و هنرمندان جستجوگر است. جزیره ای در خلیج فارس، چند ماهی از سال میزبان پرندگانی است که برای تخم گذاری و اقامتی چند ماهه به آنجا می آیند. پرندگانی که نیمه خرداد وارد می شوند و شهریور جزیره را ترک و به سیبری می روند. حال چرا تابستان را منطقه گرمسیر انتخاب و زمستان به منطقه سردسیر مراجعت می کنند نیز جای سوال دارد و از شگفتیهای طبیعت است. شاید جزیره حکم زایشگاه برای پرندگان دارد.
شب جزیره شبی زیبا ورویایی است. ماه حضور پررنگی دارد و مهتاب می تابد و میلیونها ستاره به انسان چشمک می زنند . شاید سکوت جزیره با صدای پرندگان شکسته می شود و پرندگان باید امشب هم میزبان چندین مهمان ناخوانده باشند.

جزیره-نخیلو-97-تموکن

مطاف در نزدیکی جزیره منطقه ای است که لنجها و قایق ها وصیادان زیادی غرق شده اند. و چه بسیار صیادانی که به هنگام صید ماهی خود صید ماهیان گشته اند.صیادان جزیره را به خوبی می شناسند و پرندگان در کنار آن ها احساس امنیت می کنند. صیادان معتقدند آن ها هم مثل انسان ها حق حیات دارند و کسانی که آسیبی به آن ها می رسانند صیاد نیستند. صیادان بردخون خودشان حافظ محیط زیست جزیره اند.
در شب جزیره حلزون هایی مشاهده می شوند ودریا هم آرام است ودریا وقتی آرامش دارد فرح انگیز است وبه انسان نیز آرامش می دهد.شب آرام دریا شب آشتی او با انسان است.
باد آرام ونسیم خنکی می وزد و بسیاری از پرندگان در کرانه دریا به پرواز درآمده اند و هزاران پرنده با اشتیاق در آسمان جزیره پرواز می کنند. جوجه های زیادی نیز متولد شده اند و وظیفه پدر و مادریشان ایجاب می کند تا از جوجه هایشان حفاظت کنند.

جزیره-نخیلو-33-تموکن

شنیده ایم لاک پشت ها شب تخم گذاری می کنند ولی باید بدانیم که این بخاطر رعایت مسائل امنیتی است. زیرا از هر ۱۲۰ تخمی که هر لاک پشتی می گذارد تعدادی محدود اجازه حیات پیدا می کنند. جزیره نخیلو زیستگاه و محل تکثیر نوع نادری لاک پشت به نام نوک عقابی است .

جزیره-نخیلو-31-تموکن

جای جای جزیره را تخم ها و لانه های پرندگان در برگرفته است.لانه هایی به شکل حفره روی زمین  ایجاد شده و باید با دقت قدم زد تا مبادا تخمی بشکند یا لانه ای خراب گردد. سلیم های خرچنگ خوار ،اگرت های ساحلی ، پرستوهای دریایی وپشت سیاه ، فلامنگو و… ساکنان اصلی جزیره هستند و بیش از ۲۰ هزار پرنده در جزیره اقامت دارند.

جزیره-نخیلو-10-تموکن

صدها جوجه تازه سراز تخم در آورده اند. جوجه های زیبایی که تا دو نیم ماه دیگر باید به مرحله پرواز رسیده باشند و همراه سایر پرندگان به سمت مناطق سردسیر هجرت کنند.

جزیره-نخیلو-تموکن

از صدها جوجه ای که به دنیا می آیند تعداد زیادی نیز تلف می شوند و اگر جوجه ها از دست انسان ها در امان باشند ولی از دست پرستوهای پشت سیاه در امان نخواهند بود و گر مادران جوجه ها غفلت کنند به جوجه ها حمله خواهند کرد. دوبرکه در جزیره وجود دارد وجلوه زیبایی به جزیره بخشیده و محل شنای برخی پرندگان وتجمع هزاران پرنده در کنار آن است وسرسبزترین محل جزیره نیز حوالی برکه است.

جزیره-نخیلو7-تموکن

جزیره نخیلو تابلوی رنگارنگ خداست.خورشید جزیره چه گرم و سوزان مهربان است.صدای موج دریا در ساحل جزیره صدای زندگی است. جزیره نخیلو نشانه ای کوچک از عظمت خداست که در استان بوشهر قرار دارد.

منبع نوشته: رسپینا ، فارس نیوز ، ویکی پدیا ، تسنیم ، عصر ایران

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *