۲۵ آذر ۱۳۹۶

Header ad
Header ad

کوشک اردشیر

کوشک اردشیر

کوشک اردشیر ، یکی از آثار باستانی روستای پشت پر بخش ارم، شهرستان دشتستان است. این بنا از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران به شمار می‌رود.
این بنا بسیار شبیه به کاخ اردشیر در فیروزآباد است و از سنگ‌های نه چندان هموار که با ساروج به یک دیگر چسبیده‌اند ساخته شده‌است. زیر بنای کوشک به صورت صلیب بوده و دارای طاق‌های گهواره‌ای شکل است. در قسمت بالای کوشک ستون سنگی ایی مشهود می‌باشد که احتمالاً برای افروختن آتش، خبررسانی یا دیده بانی بوده‌است.

کوشک اردشیر

این بنا که در تنگ ارم واقع شده به احتمال زیاد جای استراحت و محلی برای شکار در دشت بزپر بوده‌است.
در فروردین‌ماه سال ۱۳۹۰ بخش‌هایی از این بنا به دلیل نفوذ رطوبت، رسوخ آب باران و رطوبت زمین‌های کشاورزی اطراف و همچنین بی‌توجهی و عدم ساماندهی فرو ریخت.

کوشک اردشیر

عمده ترین عناصر باقیمانده و قابل تشخیص این بنا در حال حاضر، دو ایوان بلند با طاقهای گنبدی در جهات شمال شرقی و جنوب غربی میباشند که شباهت زیادی به ایوانهای کاخ فیروزآباد فارس البته در مقیاسی کوچکتر دارند. البته به نظر میرسد ایوان شمال شرقی در اصل بقایای تالاری با سقف گنبدی بلندی باشد. چند اطاق با سقف هلالی نیز در اطراف این ایوانها قابل تشخیص است ولی سالم ترین قسمت بنا یک راهرو طولانی و سرتاسری در طول ساختمان و از جنوب شرق تا شمال غرب بنا میباشد که سقف هلالی آن ارتفاعی در جدود ۶ متر دارد. تزئینات این بنا شباهت زیادی به تزئینات کاخ فیروزآباد فارس دارد بخصوص دندانه موشيها و گوشواره هاي باقیمانده ایوان شمال شرقی که کاملا یادآور کاخ فیروز آباد است.

کوشک اردشیر دشتستان

همچنین بر بالای قسمت جنوب شرقی بنا ستونی از قلوه سنگ به شکل یک مناره قرار دارد که کاربرد آن مشخص نیست ولی احتمال داده میشود که جهت نگهبانی و یا قرار دادن روشنایی جهت راهنمایی در شب بوده باشد.

کوشک اردشیر استان بوشهر

با توجه به عدم کاوش و خاکبرداری علمی در این بنا، کاربرد، سازنده و یا صاحب بنا مشخص نمیباشد ولی با توجه به سبک معماری و شباهتهای آن به کاخ فیروز آباد فارس، به کوشک اردشیر معروف شده است.

کوشک اردشیر

در حال حاضر حفاظت خاصی از این بنا به عمل نمی آید به گونه ای که زمینهای کشاورزی تا چند متری آن پیش رفته و هر ساله شخم زده میشوند. همچنین نفوذ آب باران و رویش گیاهان نیز باعث تسریع در تخریب این بنا میباشند. رسوبات و فضولات حیوانی به ارتفاع چند متر از کف این بنا در قسمتهای مختلف را پوشانده اند خصوصا در اطاقها و ایوان ضلع جنوب غربی که تا فاصله کمی از سقف پر شده است.

کاخ اردشیر استان بوشهر

کوشک اردشیر نیازمند مرمت
بنای تاریخی و ملی کوشک اردشیر دشتستان وضعیت خطرناکی دارد که مرمت و ساماندهی آن در دستورکار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفته است.
رایزنی‌های اولیه با سازمان میراث فرهنگی و مسئولان مرتبط صورت گرفته و این سازمان طراحی آن را آغاز کرده که امیدواریم با پایان طراحی، عملیات بازسازی و مرمت این اثر مهم تاریخی اجرا شود.

کوشک اردشیر روستای پشت پر
تعیین حریم‌ها صورت گرفته، ولی حریم برخی از آثار و بناها تملک نشده که در این خصوص به همکاری مردم نیاز است.
در موضوع اثر ملی گور دختر در بخش ارم دشتستان تملک صورت گرفته و یک نگهبان دائم برای نگهداری و مراقبت از این ابنیه مهم ملی در آن منطقه استقرار دارد ولی متأسفانه کار خاصی برای این بنای ملی انجام نشده است.
کوشک اردشیر یکی از بناهای کهن و ملی دوران ساسانی است که بر اثر عوامل طبیعی، تملک اراضی اطراف و کشاورزی در فاصله بسیار کمی از آن رو به نابودی است.
این بنا یکی آثار برجسته و شاخص به‌جا مانده از دوره ساسانی در منطقه خوش آب و هوای دشت پشت‌پر یا بزپر بخش ارم دشتستان واقع است.

کوشک اردشیر دشتستان
این اثر ملی به دلیل رسیدگی و مرمت نشدن و کشاورزی در فاصله پنج متری و شخم تا کنار دیواره‌های آن آسیب‌های جدی دیده است.

این نوشتار را ویرایش کنید

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *