۲۵ آذر ۱۳۹۶

Header ad
Header ad

اوبای اهرم

چشمه آبگرم اهرم

چشمه آبگرم اهرم در نزدیکى شهر اهرم در ۶٠ کیلومترى بوشهر قرار دارد و حدود ۵ کیلومتر مسیر فرعى از شهر اهرم تا رسیدن به مظهر چشمه فاصله دارد.
اَهرَم، شهری در استان بوشهر و مرکز شهرستان تنگستان است.شهر اهرم در فاصله ۵۵ کیلومتری جنوب شرق بوشهر واقع است.
چشمه آب گرم اهرم یکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری این شهر است و همه ساله مسافران بسیاری از  نقاط کشور به دیدن این جاذبه تفریحی می‌آیند.
چشمه آبگرم اهرم سال ۱۳۸۶  به‌عنوان دهکده نمونه آب درمانی در ایران انتخاب شد.مظهر چشمه از شکاف سنگ‌هاى رسوبى مارنى و گچى از زمین خارج مى‌شود و آب آن در ردیف آب‌هایى با بارهاى منفى و مثبت مختلف و گرم است.
این چشمه دو استخر زنانه و مردانه دارد و آب گرم توسط یک کانال از سرچشمه به استخرها هدایت مى‌شود.

اوبای اهرم

خواص چشمه آبگرم اهرم
چشمه هاي آب گرم و معدني در نقاطي از زمين پديد مي آيند كه در آنها شرايط مورفولوژي ، تكتونيكي ، ماگمايي و جوي فراهم آمده باشد. در ايران چشمه هاي معدني و گرم بسيار است و اين به سبب فعاليت گسترده آتشفشاني در سراسر اين مرزو بوم و تكرار چرخه هاي آن از زمانهاي بسيار دور تا عهد حاضر است .
آب معدني به آبي اطلاق ميشود كه بطور طبيعي از زمين خارج مي شود و با آبهاي معمولي ( آشاميدني) ‌از نظر تعداد و نوع مواد معدني و گاز هاي محلول در آن فرق داشته باشد. در اغلب چشمه هاي معدني و گرم ، گازهاي زيادي مانند ئيدروژن سولفوره (H2O) ، دي اكسيد كربن و مواد راديواكتيو وجود دارد.
استفاده از آبهاي معدني و گرم در از زمانهای قديم مورد توجه بشر بوده است و ميتوان تاريخ شروع آنرا با تاريخ تمدن بشري همزمان دانست.
اغلب گازهاي موجود در آب اثر درماني دارند و استفاده صنعتي از آنها نيز در برخي از كشورها رايج است و ديگر آن كه پاره اي از اين آبها بصورت آشاميدني عرضه ميشود.

تاريخچه آبهاي معدني و گرم
مطالعه آبهاي معدني و گرم در ايران در سال ۱۳۰۶ شروع گرديد. در سال ۱۳۵۳ سازمان زمين شناسي كشور مطالعه و بررسي چشمه هاي معدني ايران را جزء برنامه كارهاي تحقيقاتي خود قرار داد و در حدود چهارصد چشمه آب معدني و گرم موجود در ايران را از نظر زمين شناسي و تكتونيك و منشاء مورد مطالعه قرار داد كه حاصل آن مطالعات بصورت نقشه آبهاي معدني و گرم با مقياس ۰۰۰/۵۰۰/۲: ۱ در سال ۱۳۶۹ توسط اين سازمان چاپ و نشر گرديده.
مطالعه دقيق تر بر روي قسمتي از آبهاي معدني و گرم ايران و تعيين خواص درماني آنها درسال ۱۳۴۰ توسط رشته آبشناسي دانشكده داروسازي دانشگاه تهران آغاز گشت و نتيجه اين مطالعات و بررسيها بصورت جزوه در آرشيو دانشكده داروسازي دانشگاه تهران موجود است.
به طورکلی چشمه های آبگرم  به دو نوع تقسیم می شوند. چشمه هایی که منشأ ایجاد آنها حوادث طبیعی است و چشمه هایی که از بخار خمیره سنگ های سوزان درون پوسته زمین به وجود آمده اند.

IMG_32_تموکن

تفاوت آبگرم و آب معدنی
چشمه آبگرم: هنگامی که درجه حرارت آب چشمه ای لااقل در حدود ۵ تا ۶ درجه سانتی گراد از درجه حرارت متوسط سالیانه هوای محیط یک منطقه بیشتر باشد، چشمه مزبور را چشمه آبگرم می گویند.
چشمه آب معدنی: آب معدنی به آبی گفته می شود که یکی از خصوصیات آن با آب سایر چشمه ها و آبها تفاوت فاحش داشته باشد. مثلاً در صورتی که درجه حرارت آب بیش از درجه حرارت محیط بوده و یا آب دارای ترکیبات خاصی باشد به نحوی که بدون انجام آزمایشات مفصل بتوان وجود مواد معدنی آن را تشخیص داده و شناسایی نمود و حتی اگر مزه آب ترش، ملس، گزنده و یا بو دار و گازدار باشد به  این آب، آب معدنی اطلاق می گردد.
بر اساس تعریف موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی؛ «آب معدنی به آبهائی گفته می شود که دارای املاح معدنی، عناصر جزئی و یا دیگر ترکیبات باشد و مستقیماً از چشمه یا نقاط حفر شده از طبقات زیر زمینی بدست آمده و دارای خواص بهداشتی و درمانی باشد و سر انجام مورد تأیید و بررسی متخصصان ذیصلاح قرار گرفته باشد».

کاربرد آبهای گرم معدنی در درمان بیماریها
نیروی معجزه آسا و شفابخش آب در بسیاری از کتب و مراجع متکی بر تجربیات قید شده است. ابن سینا در کتاب قانون، پس از درمان با ورزش از روشهای درمان با انواع آب، مشت و مال، گرمابه و خواص درمانی آنها سخن به میان می آورد. بقراط در سال ۴۶۰ ق.م از خواص درمانی آبهای گرم و سرد صحبت نموده و حتی از آن در درمان تشنج و درد مفاصل نیز استفاده کرده است. دکارت در قرن هفدهم میلادی، وجود راهروهای زیر زمینی را تائید کرده و عنوان نمود که حرارت لایه های زمین باعث بخار شدن تدریجی آب در زیر زمین و بالا آمدن بخار تا سطح زمین و تبدیل به چشمه را باعث می شود.
معالجه جدی با استفاده از خواص آبهای معدنی گرم و سرد چه بصورت شرب و چه استحمام و یا استنشاق و امثالهم برای اولین بار و بطور جامع و گسترده توسط فردی بنام «پلین» در سال ۷۹ بعد از میلاد مسیح برای درمان امراض نقرس ، سیاتیک و دردهای عصبی توصیه شده است.
درمان برخی بیماریها با این موهبت الهی در طی سالیان باعث شده است خرافات و اوهام نیز وارد جریان شده و بین مردم رواج پیدا نماید تا جائیکه مردم بسیاری درمان دردهای علاج ناپذیر خود را نیز در آبهای معدنی جستجو می کنند.
از اواخر قرن چهارم در تمام دنیا معالجه با آبهای معدنی برای درمان و یا التیام بیماریهایی چون ضعف اعصاب، نقرس، انواع سردرد، اسهال، تب، پادرد، کمردرد و … بخصوص در اروپا شروع شد لیکن برای اولین بار در قرن ۱۸ میلادی کتابها و نوشته های متعددی در این زمینه در قاره اروپا منتشر گردید. در ایران نیز جرجانی در کتاب ذخیره خوارزمشاهی در رابطه با این خواص مطالبی را نگاشته است. اصولاً خواص درمانی آبهای معدنی به عوامل گوناگونی مانند خواص فیزیکی ، شیمایی، درجه حرات و گازهای مختلف رادیو اکتیویته بستگی دارد. علاوه بر آن گردش و تفریح و استراحت در مناطق زیبا و زندگی در یک محیط سالم و به دور از هرگونه آلودگی در بهبود بسیاری از بیماریها کمک نموده و کار درمان را تسریع می نماید.
معمولاً آبهای معدنی به دو صورت استعمال خارجی (دوش، وان، حمام) و استعمال داخلی (آشامیدن، استنشاق و تزریق) مورد استفاده قرار می گیرد.
آبهای بیکربناته در اعمال گوارشی مانند اعمال معده ، کبد، پانکره آس، روده و متابولیسم های گوناگون مانند متابولیسم های گلوسیدها، پروتئید، کلسترول، اسید اوریک و سرانجام در تغذیه موثر  هستند . استحمام در آبهای بیکربناته گازدار باعث اتساع عروق می شود، نبض در جریان استحمام کند و میزان ادرار بالا می رود و عمل تغذیه فعال می شود.
آبهای کلرور برای درمان بیماریهای لنفاتیسم ، راشیتیسم، بیماریهای زنانه، برخی از انواع روماتیسم های مزمن و غیره مورد استعمال دارند، این آبها صفرا آور بوده و موجودات زنده روده ها را کاهش می دهد بطور کلی آبهای کلرور محرک کارهای مختلف بدن و تغذیه هستند و تورمها را از بین می برند. هرگاه گازدار باشند اثر تسکین دهنـده داشته و تنفس را آسـان می کنند و مداوم تحریک کننده ترشح لوزالمعده و سبب تحریک دستگاه گوارشی هستند.
استحمام در آبهای معدنی حاوی مقادیر مجاز رادیو اکتیو باعث دفع اسید اوریک انباشته شده در خون شده و در نتیجه دردها و آلام مفصلی ناشی از آن تا حدود زیادی تسکین می یابند.
مصرف این گونه آبهای معدنی حالت مداوم داشته و با تکرار باعث دفع مواد زایدپروتیدی از بدن می شود و بطور عمده می توان اذعان داشت رادیواکتیو، دردهای با منشاء عصبی، نقرس، امراض عضلانی و رماتیسم، اختلالات مفصلی ، انواع بیماریهای زنانه، بیماریهای پوستی و حساسیت ها و خارش را درمان می کند.

نوشتار را ویرایش کنید یا به آن بیفزایید

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *