۲۶ آبان ۱۳۹۶

Header ad
Header ad

گفتگوی ویژه صدا وسیمای استان بوشهر با رییس انجمن تموکن درودگاه

 

به گزارش رویداد های تازه انجمن تموکن؛ صبح روز دوشنبه هفدهم مهرماه ۱۳۹۶، تیم فیلم برداری صدا و سیمای استان بوشهر به سرپرستی آقای مرتضی قائدپوری وارد شهر باستانی تموکن درودگاه شدند تا در مورد پیشینه، ارزش، و شناساندن این مکان تاریخی به هم میهنان فیلم گزارشی تهیه کنند.
تهیه کننده محترم صدا و سیما پرسشهای گوناگونی از آقای ابوذر محتشمی کردند که در زیر به چند تا از این پرسشها اشاره شده است.

در چه سالی کاوش این شهر باستانی انجام گرفته است و چه یادگارها و ابزاری از دل خاک بیرون آمده ؟
کاوش این شهر هخامنشی در دو نوبت انجام گرفته که سرپرست هر دوکاوش آقای دکتر احسان یغمایی بوده؛ یکی در سال ۱۳۵۶ بوده و ابزاری از قبیل: مژه مصنوعی، خنجر سنگی و دیگر اشیاء گرانبهای تزییناتی از زیر خاک پیدا شدند.
کاوش دوم در سال ۱۳۸۳ بوده که بسیار پربارتر از کاوش نخست بوده و اشیاء و یادگارهای گرانبهایی از قبیل: لوحه طلایی، سنگ نبشته خط میخی، سکه های ایرانی و یونایی، دسته خنجر از جنس عاج فیل، درفش حکومتی هخامنشیان، نقش برجسته داریوش هخامنشی و….پیدا شد.
چه کارهایی برای شناساندن این مکان تاریخی تاکنون انجام داده اید؟
ما به همراه جوانان فرهنگ دوست روستای درودگاه به طور خودجوش و مردمی همزمان با کاوش سال ۱۳۸۳ با تشکیل انجمن فرهنگی گردشگری تموکن درودگاه کار و تلاش خود برای شناساندن این شهر تاریخی آغاز کردیم و کارهایی از قبیل:
برگزاری همایش بزرگ نوروزی از سال۱۳۸۶ تاکنون که دهمین دوره آن نیز نوروز ۹۶ برگزار شد و مورد استقبال گسترده مردم و مدیران دولتی قرار گرفت؛ در اینجا به تشریف فرمایی دکتر محمد علی نجفی مشاور پیشین رییس جمهور و شهردار کنونی تهران و دکتر حسینی مکارم معاون سازمان میراث فرهنگی کشور اشاره ای داشته باشم.
شرکت در نشست های استانداری و اداره کل میراث فرهنگی بوشهر در جهت برطرف کردن مشکلات گردشگری روستای درودگاه وشهر باستانی تموکن
پیگیری و گفتگوی پیوسته با اداره کل میراث فرهنگی جهت دریافت اعتبار
پخش رایگان برشور بین گردشگران داخلی و خارجی
ایجاد موزه مردم شناسی روستای درودگاه
راه اندازی سایت ویژه تموکن به نشانی : www.tamookan.com
برگزاری مسابقات و فراخوان های فرهنگی هنری در شهرستان دشتستان
برگزاری همایش دوچرخه سواری روز ملی خلیج فارس از تموکن تا بندر بوشهر
راهنمایی و پذیرایی رایگان از مهمانان نوروزی
راه اندازی دفتر انجمن فرهنگی گردشگری تموکن درودگاه جهت استراحت و پذیرایی از گردشگران داخلی و خارجی
همکاری با فرمانداری دشتستان و بخشداری سعدآباد در جهت جذب گردشگر و دیگر اقدامات رفاهی
و اقدامات دیگر…..
بزرگی این شهر را تا چه اندازه است؟
با توجه کاوش های انجام شده و ابزار گرانبهایی که پیدا شده و همچنین کاوش بدون تخریبی که به دست آقای کوروش محمد خانی انجام گرفته و ایشان اظهار داشتند این شهر بسیار بزرگ تر و با اهمیت تر از آنچه است که پیش تر می پنداشتیم. همچنین در سال ۸۴ در روزنامه خبر جنوب شیراز نوشته شده بود که شهر باستانی تموکن شاید از تخت جمشید هم بزرگتر باشد.
معدن سنگ های سیاه و سفید بکار رفته در کاخ کجا بوده؟
بسیاری از باستان شناسان بر این باوردند که معدن سنگ سیاه در این نزدیکی وجودنداشته و آنها گمان می کنند که این سنگها از کشورهای زیردست ایران (شاید فینیقیه) با کشتی و از راه دریای پارس و رودخانه گرانیس که پیشتر پرآب بوده و قابل کشتیرانی( شاهپور کنونی ) به تموکن آورده می شده و مورد استفاده مهندسان قرار می گرفته است. ولی معدن سنگ های سفید از کوه های دشتستان و مابین شهر برازجان وشهر دالکی بوده.
در پایان این گفتگو؛ آقای ابوذر محتشمی رییس انجمن فرهنگی گردشگری تموکن درودگاه از آقای قاید پوری درخواست کردند که زین پس، صدا و سیمای استان بوشهر توجه بیشتری به این مکان تاریخی داشته باشد که جناب قائد پوری نیز قول دادند که همکاری دوجانبه ای داشت باشند و اخبار و رویدادهای شهر تموکن را بیش از پبش بازتاب دهند.

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *