۲۶ آبان ۱۳۹۶

Header ad
Header ad

تهیه گزارش صدای و سیمای مرکز بوشهر از ابزار و صنایع دستی روستای باستانی درودگاه

به گزارش رویداد های تازه انجمن تموکن؛ صبح روز دوشنبه هفدهم مهرماه ۱۳۹۶، تیم فیلم برداری صدا و سیمای استان بوشهر به سرپرستی آقای مرتضی قائدپوری برای فیلم برداری و ساخت فیلمی گزارشی و مستند وارد درودگاه شدند.

اکیپ فیلم برداری پس از حضور در دهیاری روستا با همراهی دهیار ارجمند آقای بخشی و دیگر دوستان به منزل حاج باقر محتشمی رفتند و از نزدیک با ابراز و صنایع دستی سال های نه چندان دور که با تلاش صاحب خانه به صورت موزه مردم شناسی درآمده، آشنا شدند.

در ادامه جناب آقای قائد پوری با آقایان حاج غلامرضاعادلی نسب و حاج باقر محتشمی گفتگویی کامل پیرامون کاربرد این ابزار قدیمی، روش نگهداری از آنها، آشناسازی جوانان با این ابزار و دیگر موارد انجام دادند.

در این گفتگو به تمامی موارد کاربرد ابزار و صنایع دستی و پتانسیل بالای درخت مقدس نخل برای استفاده بهینه و کارآفرینی اشاره شد. از جمله:
استفاده از تمامی اجزای درخت نخل( ریشه، ساقه، گرز، برگ، لیف و…) برای ساخت ابزار و هنرهای دست ساز استفاده از شیره مقوی و خوشمزه خرما( دوشاب ) به جای مرباهای امروزیایجاد کارآفرینی از راه فروش ابزار دست ساز با بهره گیری از درخت نخل در پایان و به درخواست تهیه کننده محترم صدا وسیما؛ آقایان عادلی نسب و محتشمی دقایقی به شروه خوانی پرداختند که مورد توجه ایشان نیز قرار گرفت.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *