۲۶ آبان ۱۳۹۶

Header ad
Header ad

مقبره بی مره

مقبره-بی-مره-1-tamookan.com

بی مره، مقبره کوچکی در شرق محله بابا علیشاه گناوه است، که زیارتگاه مردم به خصوص زنان این شهر است که آن را بی بی مریم هم می نامند . گنبد این مقبره ابتدایی و از گل و گچ ساخته شده است. مدخل مقبره سوراخی است که به درون یک گودی فرو می رود ، در درون این گودی مقبره کوچک که روی آن سنگ مکعب شکلی به ابعاد ۳۰×۳۰×۴۰ سانتی متر نهاده شده است قرار دارد که درازای آن یک متر است .
خطوط منقوش بر سنگ کوفی مربوط به قرن هشتم یا نهم هجری است که خواندن آنها بسیار مشکل است، زیرا درون مقبره خیلی تاریک است و قسمت های مهمی از سنگ محو شده است.
متأسفانه اکنون از سرنوشت دو قطعه سنگ نبشته اطلاعی در دست نیست.
واژه بی مره یا بی بی مره اگر چه قابل تعبیر به بی بی مریم هم می تواند باشد ، ولی ذهن را به نام قدیمی خلیج فارس در زبان آشوری قدیم نیز معطوف می سازد و شاید نام قدیمی “بی مره تو” برای خلیج فارس در زمان دریانوردان آشوری و ارتباط دریایی سواحل شمالی خلیج فارس با مردم آشور و بابل در بین النهرین با واژه مره در زیارتگاه بی مره گناوه ربطی داشته باشد. سبک مقبره از جهت توجه به تاریخ ساکنین قدیمی گناوه ارزنده و قابل توجه و نگهداری است. تغییر نام بی مره به بی بی مریم زنان این بند را به زیارت این قبر راغب می کند و به آن دخیل می بندد و نذور می فرستند.

مقبره-بی-مره-2-tamookan.com

بی مریم قطعه ای از تاریخ گناوه که به فراموشی سپرده شده است
بی بی مریم یکی از آثار باستانی و تاریخی بندر کهن گناوه است که این روزها بدست فراموشی سپرده شده است. مقبره کوچک و ساده اما قدیمی و دارای سابقه تاریخی زیاد بنام بی بی مریم یا بی مره که در ادوار تاریخی بوسیله مورخان و نویسندگان مشهوری از آن یاد شده است هم اینک در غرب محله باباعلیشاه بندر گناوه در نقطه ای مرتفع قرار دارد. شاید بسیاری از جوانان و نوجوانان شهر گناوه تاکنون نام آن را نشنیده اند و نمی دانند که بی بی مریم  کجا قرار دارد. گرچه بزرگان شهر نیز فقط نام آن را به همراه تل گنبد، تل گوری، تیرسول، بتون، مناره و … در کتابهای تاریخی و بروشورهای تبلیغاتی شنیده اند. اما آنها نیز مثل سایر مناطق تاریخی شهر یا بکلی از بین رفته اند و یا مثل همین بی بی مریم به بوته فراموشی سپرده شده اند. قدمت و افتخار هر شهری به آثار تاریخی بر جای مانده از گذشتگان و نیاکان آن شهر و دیار باز می گردد ولی متاسفانه در پی سهل انگاریهایی که هم توسط مردم و هم مسولان وقت صورت گرفته است تاکنون بجز امام زاده سلیمان ابن علی و مقبره بی مریم هیچ گونه اثر تاریخی از گذشته این بندر قدیمی بر جای نمانده است.

نوشتار را ویرایش کنید یا به آن بیفزایید

منبع نوشته: گناوه پورت ، محمدرضا حسینی ، غلامرضا کرمزاده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *