۲۶ آبان ۱۳۹۶

Header ad
Header ad

ریشهر

شهر باستانی ریشهر

ریشهر ، واقع در بخش مرکزی شهرستان بندر بوشهر یکی از آثارهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است.

ریشهر در جنوب شهر بوشهر در هشت کیلومتری آن واقع شده‌است. قدمت آثار کشف شده آن به هزاره سوم تا هزاره اول پیش از میلاد می‌رسد. آثار مکشوف در سال‌های ۱۸۷۲ تا ۱۸۷۷ میلادی و نتایج اکتشافات باستان شناسان فرانسوی به سرپرستی پزار در سال ۱۹۱۴ میلادی که شامل کتیبه‌های میخی عهد شوتروک ناهونته و آثار بناها و اشیا مفرغی وسفال‌های نقش داراست، نشان می‌دهد که ریشهر از هزاره دوم پیش از میلاد یکی از شهرهای مهم امپراتوری عیلام بوده‌ است. از آجر نوشته‌های عیلامی معلوم می‌شود که این شهر در آن عصر به نام لیان خوانده می‌شده‌است. ظاهراً لیان به سبب موقعیت خاص جغرافیایی یکی از حلقه‌های ارتباطی تمدن‌های شرق و غرب دنیای قدیم بوده‌است چرا که مرزهای جنوبی فلات ایران به سبب هم جواری با دریا و سایر شرایط جغرافیایی به ساکنان فلات هند اجازه می‌داد که از آب‌های ساحلی، برای ارتباط تجاری با تمدن‌های ایران و دشت بین النهرین استفاده کنند.

آثار به جا مانده از قلعه باستانی ریشهر
آثار به جا مانده از قلعه باستانی ریشهر

نام ریشهر خلاصه شده ریوارد اردشیر است. اردشیر بابکان شهرهای متعددی در زمان حکومت خود برپا نمود که در واقع ریوارد اردشیر یکی از آن‌ها می‌باشد که می‌توان گفت تجدید بنای همان شهر لیان بوده‌ است. این شهر در دوران ساسانیان یکی از مهم‌ترین مراکز علمی و ادبی محسوب می‌شد و در آن جا جماعتی از دانشمندان و نویسندگان جای داشتند.

ریشهر بعد از اسلام تا سده‌هایی چند رونق داشت. گفته می‌شود که این شهر در قرن شانزدهم در حدود دو هزار خانه مسکونی داشته و دو منطقه باستانی تل پی تل و شاه نشین نیز در همان حوالی ریشهر شناسایی شده‌اند.

بوشهر و ریشهر و چند قریه دیگر در شبه جزیره‌ای واقع اند که از سمت شمال محدود است به خور سلطانی و از مغرب به دریا و از جنوب به خلیج کوچک هلیله.

قلعه ریشهر

قدیمیترین آثار تمدن شبه جزیره بوشهر، آجر نوشته های ایلامی مربوط به هزاره سوم پیش از میلاد، در ریشهر، شهر کنونی بوشهر کشف شده و نشان میدهد که شهر ریشهر کنونی جانشین شهر باستانی لیان شده است. نئارخوس دریاسالار اسکندر مقدونی از شبه جزیره بوشهر با عنوان میزامبری یاد کرده است. در زمان اردشیر بابکان در محل شهر باستانی لیان شهر جدیدی با نام رام اردشیر ساخته شد. این شهر در زمان ساسانیان ریوشهر نامیده شده و به مرور به ریشهر کنونی تبدیل گردید.
در اوایل دوره نادر شاه افشار و به منظور ایجاد نیروی دریایی قدرتمندی برای ایران، به دستور وی قلعه ای به نام نادریه در محل کنونی شهر بوشهر ساخته شد. این منطقه به علت قرار داشتن خوری در کنار آن که میتوانست در زمان طوفان از قایقها و کشتیها محافظت کند برای ایجاد پایگاه دریایی بسیار مناسب بود. به همین منظور نادر دستور داد تا یک کارگاه کشتی سازی در این منطقه ساخته شده و چوب مورد نیاز آن را هم از استان مازندران به آنجا حمل نمودند. با مرگ نادر نیروی دریایی به تدریج اهمیت و کارآیی خود را از دست داد و نام شهر نیز از نادریه به ابوشهر تغییر پیدا کرد. انگلیسی ها در زمان حضور خود در خلیج فارس و این شهر، آن را بوشهر نامیدند و این نام تاکنون بر این شهر باقی مانده است.

نوشته‌اند که در زمان نادر شاه جمعیت ریشهر به بوشهر منتقل شد و در نتیجه ریشهر متروک بماند. منطقه ریشهر در تاریخ ۲۴ شهریور ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.

نیازمند منابع بیشتر – ارسال پیام

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *