۲۵ آذر ۱۳۹۶

Header ad
Header ad

روش نگهداری از ابزارهای کاوش شده شهر باستانی تموکن

 

نقش برجسته داریوش در حال نابودی-www.tamookan.com

مدیران میراث فرهنگی استان بوشهر کجا هستند !؟

« میراث فرهنگی؛ یادگار به جای مانده از نیاکان و پدران است که نشانگر جنبش انسان در درازای تاریخ است و باید همواره برای پاسداشت آن تلاش و کوشش کرد. »
کلانشهر باستانی تموکن دو بار در سالهای ۱۳۵۶ و ۱۳۸۳ خورشیدی مورد کاوش باستان پر تلاش و سخت کوش جناب آقای دکتر احسان یغمایی قرار گرفته است. یک بار هم در تابستان ۱۳۹۳ به دست دکتر کوروش محمدخانی مورد پرتو نگاری(کاوش بدون تخریب)قرار گرفت. در اهمیت این شهر همین بس که به گفته ایشان، تموکن پشتوانه و توانایی ثبت در یونسکو و جهانی شدن را دارا می باشد. ولی پیش نیاز این ثبت، نگهداری دانشی و پیوسته از این یادگار تاریخی است که متاسفانه تاکنون نه از سوی اداره کل میراث فرهنگی بوشهر و نه از سوی سازمان میراث فرهنگی کشور کاری در خور انجام نشده و با وجودی که همگان به ارزش و بزرگی شهر باستانی تموکن بوده اند ولی کماکان به حال خود رها شده و مورد بی مهری شدید مدیران میراث فرهنگی قرار دارد.

پایه ستون های تموکن-www.tamookan.com

سنگ نبشته هخامنشی، لوحه طلایی، درفش حکومتی، مژه مصنوعی، سکه های ایرانی و یونانی، دسته خنجر از جنس عاج فیل و بسیاری دیگر ابزار با ارزش کاوش شده که باید در همین جا سازماندهی شود و در برابر دیدگان دوست دارن قرار گیرد متاسفانه در انبار میراث فرهنگی بوشهر و تهران دارد خاک می خورد.
تاسف برانگیزتر این است که نقش برجسته داریوش بزرگ و دیگر ابزارهای کاوش شده پس از ۱۲ سال همچنان به حال خود رها شده و دچار فرسایش شدید شده اند.

بردک سیاه-www.tamookan.com

با وجودی که چندین بار مدیران میراث فرهنگی را از این نابسامانی آگاه کرده ایم و خودشان هم از نزدیک دیده اند ولی همچنان دست روی دست گذاشته و کاری نمی کنند.
در این راستا تنها کاری که از دست جوانان انجمن فرهنگی گردشگری تموکن بر آمد، آن بود که نقش برجسته را درون آجر و شیشه جای دهند تا از تماس فیزیکی با آن جلوگیری شود. گلدان سنگی، کوپال و دیگر ابزارهای باارزش دیگر بدون هیچ ویترین و نگهدارنده ای در گوشه ای رها شده و در حال نابودی هستند.

کوپال تموکن-www.tamookan.com
اگر به همین روش ادامه یابد، بزودی هیچ اثری از نقش برجسته داریوش بزرگ و دیگر یادگارهای باارزش نیاکانمان چیزی به جای نخواهدماند و باید از هم اکنون خود را آماده سرزنش آیندگان کنیم!

اشیاء پیدا شده در تموکن-www.tamookan.com
چرا اداره کل میراث فرهنگی استان بوشهر میلیاردها تومان برای بناهای ۱۵۰ ساله هزینه می کند ولی چشم خود را در برابر شهر باستانی تموکن بسته است؟
در اداره کل واحدی است به نام، مرمت و احیاء. این واحد از نامش پیداست که باید یادگاهای تاریخی را بازسازی و نگهداری کند.

تموکن در حال فرسایش-www.tamookan.com
اینجانب ابوذر محتشمی مدیر انجمن فرهنگی گردشگری تموکن؛ از مدیران میراث فرهنگی استان بوشهر یک پرسش دارم.
از سال ۱۳۸۳ که کاوش شهر تموکن آغاز شده، چه کارهایی برای بازسازی و نگهداری آن انجام داده اید؟؟؟
پاسخگو باشید…

ارتباط با ما

منبع نوشته: تموکن

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *